Teendők műtét után
MELEG HELYRE TENNI
Az altatott állat (különösen a macska) hőháztartása labilis, hőszabályozása nem működik megfelelően, ezért a műtét után a külső hőmérsékletet is figyelembe véve gondoskodjon a meleg helyen való elhelyezéséről, betakarásáról, esetleg melegítéséről (melegítőpárna, infralámpa, radiátor). Az alvó állatot kizárólag a padlószinten kell elhelyezni, hogy le ne essen, és célszerű alá tenni egy több rétegre hajtogatott takarót, vagy párnát!
MEGFIGYELNI
Az állat teljes felébredéséig rendszeresen kell ellenőrizni az állapotát, testhelyzetét, alvását, légzését. Fontos, hogy a légutak folyamatosan szabadok legyenek, pl. az állat ne fúrja bele a fejét a párnába, vagy a takaróba! Az altatószerek teljes kiürülése hosszabb ideig is eltarthat, ezért a állat, bár már felébreszthető, még órákig bóbiskolhat, szundikálhat, ez normális jelenség. Az ún. utóalvás hossza függ a felhasznált altatószer-kombinációtól, a szerek mennyiségétől, antidotum („ébresztő injekció”) használatától, stb. Műtét után kérdezze meg állatorvosát, mire lehet számítani.
Egyes műtétek után természetes jelenség, hogy a beteg állat aktivitása még napokig elmarad a megszokottól. Ha azonban melegnek érzi a testét, viselkedése feltűnően bágyadt, étvágya nincs vagy jelentősen csökkent, akkor könnyen lehetséges, hogy e tünetek hátterében lázas állapot áll. Kézrátétel, fül hőmérsékletének becslése, orr szárazsága stb. nem ad reális eredményt, ezért mindig végbélbe vezetett lázmérővel kell megmérni az állat testhőmérsékletét. Mind kutya, mind macska esetében a normális testhőmérséklet 38oC és 39oC között van. Ha a mért érték 39oC-nál magasabb, vagy 37oC–nál alacsonyabb, jelentkezzen állatorvosánál!
ETETNI, ITATNI
Műtét után minél hamarabb célszerű megitatni az állatot a folyadékvesztéstől és / vagy az ébredés után érezhető fájdalomtól kialakuló shock veszélye miatt, de csak akkor, ha az tudatát már annyira visszanyerte, hogy nem kell félrenyeléstől tartani. Célszerű tiszta vizet kis kortyokban, lassan, kíméletesen adni neki, amíg az magától el nem kezd inni. A fej felemelése nélkül a nyelvet be lehet nedvesíteni már az ébredés korábbi szakaszában is úgy, hogy az ne kényszerítse nyelésre az állatot, de ösztökélje az ivásra. Az evést az első napon nem szabad erőltetni, az állatra kell bízni, hogy mennyit akar fogyasztani. Semmiképpen se végezzünk kényszeretetést, ne tömjük meg az állatot, hacsak az állatorvos ezt kifejezetten elő nem írta. Könnyen emészthető, ízletes táplálékot kínáljunk először (pl. gyógytápok), betartva az állatorvos diétára vonatkozó előírásait. Adjunk gyakran, de egyszerre kis mennyiséget. A későbbiek során az étvágy jó fokmérője lehet az általános állapotnak, ezért érdemes megfigyelni annak alakulását!
KÖTÉS, SEBVÉDELEM
A műtéti sebre felhelyezett kötést időnként ellenőrizni szükséges, hogy jól áll-e, védi-e a sebet, ellátja-e feladatát. Nagyon fontos, hogy az állat tiszta, száraz helyre kerüljön, és a kötés semmiképpen se nedvesedhessen át. Gátoljuk az állat olyan aktivitásait, ahol a kötés útban van, esetleg sérülést okozhat (pl. kutya a kerítésben fennakad, macska kötése beleakad faágba, stb.) A kötés cseréjét, eltávolítását az állatorvos utasításai szerint kell végezni. Hasfalseben levő, az egész törzset, gerincet, hasat átfogó kötésnek többnyire feszesen kell állnia, hogy stabil legyen, ne csússzon előre vagy hátra a sebről. Ez esetleg szorosnak tűnhet, de amíg nyilvánvaló kényelmetlenséget, esetleg fájdalmat, hányást nem idéz elő, nem célszerű hozzányúlni. Utóbbi esetben is először konzultálni kell az állatorvossal, mielőtt szétbontanánk. Amint az állat felébredt, célszerű úgynevezett műtéti gallért felhelyezni rá, hogy ne tudjon a műtéti sebhez férni, és azt nyalogatni. A gallér az állatorvos javaslata alapján kerül fel, és többnyire nála be is szerezhető.
OTTHONI GYÓGYKEZELÉS
A megfelelő gyógyulás érdekében néhány napig szükségessé válhat az állat otthoni gyógykezelése is. Ezt kizárólag az állatorvos utasításai alapján szabad végezni, a megadott módon, dózisban, és ideig. Váratlan gyógyszermellékhatás esetén azonnal konzultálni kell vele.