Fedeztetési idő meghatározása
LH (luteinizáló hormon) szint mérése
Az LH az érett petesejteknek a petefészektüszőkről való leválasztásáért, és a petevezetőbe való továbbításáért felelős hormon. Ivarzáskor egy alacsony alapszinten van, ám kb. 5-6 nappal a helyes fedeztetési idő előtt szintje jelentősen megemelkedik, és kb 1 napig magas marad (LH csúcs). Ezt az ivarzás központi eseményénak is tekinthetjük, a többi történés várható idejét sok tudományos publikáció ehhez viszonyítva adja meg.
Az LH csúccsal egyidőben a progeszteron szintje kb 2ng körül mozog. 2 nappal később van az ovuláció (peteleválás), ekkor a P-szint már kb 4ng. Ezután 2 nappal fedeztetünk.
Egyetlen LH teszt van forgalomban Magyarországon, az amerikai Synbiotics cég terméke. Segítségével állatorvosok megtalálhatják az LH csúcsot. Ha sikerül, pontosabban jelzi a helyes fedeztetési időt, mint a progesztreron, de a végső vélemény kialakításához mindkettőre, plusz a fizikális vizsgálatokra is szükség van.
Progeszteronvizsgálat
Kutyákon a legfonotsabb nemi hormon az ösztogének mellett a progeszteron (továbbiakban P4).
- Endometrium (méhnyálkahártya) felépítését befejezi, alkalmassá teszi a megtermékenyült petesejt befogadására
- Ugyanott a mirigyek szekrécióját beindítja
- Gyengíti az immunrendszer működését (=immunszuppressziót hoz létre) mind a méhben, mind generalizáltan
- Méhszájat zárja
Progeszteronszint mérése
A vér progeszteronszintje mérhető, és az utóbbi évtizedben bebizonyosodott, hogy hasznos diagnosztikai eszköz.Bár a vemhesség tényének megerősítésére nem alkalmas, mivel a vemhes és nem vemhes kutyák azonos ciklusstádiumban mért P4 értékei alig különböznek.
A vér progeszteronszintje mérhető és alkalmas a tüzelés stádiumainak követésére, az optimális fedeztetési idő meghatározására, valamint vemhesség alatti követésével megelőzhető a hormon hiánya miatti vetélés, amely elsősorban a vemhesség utolsó két hetében fordul elő.
A P4 vérszintjének mértékegységei: nanogramm / ml (ng/ml), vagy nanomol / ml (nmol/ml). Magyarországon leggyakrabban ng/ml-ben adják meg az értékeket (mi is így tesszük), de előfordulhat ritkán a nmol/ml-es érték-megadás is. Ilyenkor fontos tudni, hogy 1ng/ml P4 = 3,18nmol/ml, tehát a nanomólban kifejezett értékek jóval magasabbak lehetnek.
Progeszteronszintek alakulása
Lássuk most, hogyan alakul a hormon szintje egyrészt a tüzelés alatt (felső grafikon), másrészt a tüzelés utáni két hónapban (alsó grafikon).
Tüzelés előtt a vér P4 szintje alapértéken van, 1ng/ml alatt. A peteleválás alkalmával a petefészken a tüszők megrepednek, belőlük a petesejt elindul a petevezető felé, a tüsző helyén pedig kialakul az ún. sárgatest, amelynek sejtjei elkezdik termelni a P4-t. Kutyán jellegzetesség, ami más állatokon általában nem így van, hogy a petesejtek a leválás után még egy 2-3 napos érési folyamaton mennek keresztül, és utána lesznek csak termékenyítésre alkalmasak. Ebből következik, hogy addigra már a P4 szint elmozdul az alapszintről.
Mivel a tüzelés egyes stádiumai nem köthetők abszolút P4 értékekhez, ezért az egyes mért értékek alapján nem mindig lehet pontosan megmondani a legjobb fedeztetési időt, inkább csak megsaccolni. Fontos, hogy az egyes mért értékeket a többi vizsgálati lelettel, és a tulajdonos által megfigyelt tünetekkel együtt értékeljük, mindig az adott összkép alapján teszünk javaslatot a fedeztetés időpontjára. Az is fontos tudnivaló, hogy egyetlen P4 értéknél jóval informatívabb egy több értékből álló tendencia ismerete.
Progeszteron mérésére alkalmas tesztek
Többféle technika is elterjedt.
Legpontosabb a Radioimmunoassay (RIA), amely izotóptechnikát használ. Magyarországon az Állatorvostudományi Egyetem Szülészeti Tanszékén dr Kulcsár Margit laborjában érhető el.
A gyakorlatban jóval elterjedtebbek a különböző ELISA módszerek (Enzyme Linked Immunosorbant Assay), bár általában kevésbé pontosak. Pontosságuk két dolgon múlik: hogy hány kontroll oldatot használnak, és hogy az elbírálás szabad szemmel, vagy spektrofotométerrel történik-e.
Az első, magyar gyártmányú ELISA teszt kifejlesztésében magam is részt vettem. Ez volt a Canicheck, amelyben egy db, 2 ng/ml-es kontroll oldat volt. Így mindössze annyit lehetett vele megállapítani, hogy a kutya vérmintája 2ng-nál több, kevesebb, vagy éppen ugyanannyi P4-t tartalmaz. Ez, bár a semminél jóval több volt, a pontos ivarzásvizsgálathoz még kevés.
A következő fejlesztés a 4 féle kontrollt (2ng, 4ng, 7ng, 10ng/ml) tartalmazó Quanticheck lett.
Itt a kontrollokat egymás alá mérjük be, amelyek különbözőképpen kékülnek a teszt során. Amelyikben kevesebb a P4, az lesz intenzívebb kék. A minta kékülésének mértékét jól be lehet illeszteni akár szabad szemmel is a kontrolloké közé, így a P4 érték leolvasható.
A teszt 0 és 10 ng/ml között pontos, ha 10ng feletti érték várható (pl. vemhes állatnál), úgy célszerű 1:1, és 1:3 arányban hígítani is a mintát, és így is lemérni, hogy az eredmény a méréstartományon belülre essen.
Ha spektrofotométerrel mérünk, egy, az adatok alapján felvett kalibrációs görbe segítségével számíthatók ki az értékek, tized nanogrammos pontossággal. Szabad szemmel jóval nagyobb a tévedés lehetősége, kb. +/- 1ng-ot lehet tévedni. Mi a Petcityben ennek ellenére szabad szemmel bíráljuk a tesztet. 18 év tapasztalata szerint a fenti pontatlanság nem zavarja a megfelelő időzítést.
Eredmény értékelése
Bár az egyes tüzelési stádiumokhoz konkrét P4 értékek nem köthetők (ld. fentebb a grafikonon a több vonalat), a gyakorlat alapján az alábbi javaslatokat szoktuk tenni:
- 1-2ng/ml: hozza vissza a kutyát 2 nap múlva újabb vizsgálatra
- 4ng/ml: 2 nap múlva fedeztesse be, majd rá két nappal még egyszer
- 6ng/ml, vagy több: azonnal fedeztessen
Természetesen fontos kiegészítő információt ad a kenet és a vaginoszkópiás vizsgálat is.
Azt, hogy a kutya túl van az optimális fedeztetési időn, elsősorban a kenetből lehet megmondani, kevésbé a magas P4 értékből.