Nemkívánt vemhesség
Gyakran előfordul, hogy a tüzelő szuka elcsavarog, és csak napok múlva tér haza. Még rosszabb, ha a tulajdonos látja is, hogy bepárzik valamilyen, nem számára kiszemelt kutyával. Ilyenkor a szuka gazdája rendszerint azonnal elkezdi keresni a megoldást, hogy ne születhessen meg a számára nem kívánatos alom, és állatorvoshoz fordul.
Az állatorvosnak ekkor több szempontot is figyelembe kell vennie, mielőtt cselekszik.
- valóban ne szülessen meg az alom,
- a szuka kutya egészségére ne legyen káros a beavatkozás, minél kevesebb mellékhatással járjon,
- ha fontos a tenyészérték megőrzése a tulajdonos számára, úgy ennek is meg kell felelni
Ha nincs tenyészértéke a szukának, nem kívánják tenyészteni a jövőben sem:
Legegyszerűbb módszer az ivartalanítás. A műtét egyébként is meglevő kockázatainál több ilyenkor sincs (ld. az "ivartalanítás" pont alatt), az alom biztosan nem születik meg, és a probléma végleges, biztonságos megoldást nyer.
Ha a későbbiekben szeretnék továbbtenyészteni a szukát:
Ilyenkor az ivartalanítás helyett gyógyszeres kezelést kell választani. Fontos szempont a kezelés kiválasztásánál, hogy a szuka ciklusának a hossza átlagosan fél év, és van egy 2 hónapig tartó progeszteron által dominált fázisa, amikor a méh nagyon érzékeny különböző betegségek iránt, és mindenféle hormonális beavatkozásra nagyon érzékenyen reagál.
Esemény utáni injekció
Nagy adag ösztrogén: régi, ma már ellenjavallt módszer. Az esemény után max. 3-5 nappal adható be, két alkalommal kell adni.
A módszer hátrányai:
- szabálytalan időközönként fog tüzelni a szuka,
- átmenetileg vagy véglegesen meddővé válik,
- nagy a méhnyálkahártya deformálódásának veszélye, amiből gennyes méhgyulladás fejlődhet ki
- petefészekcysták alakulhatnak ki, meddőséget okozva,
- eltérések alakulhatnak ki a vérképben (anaemia)
- Emlődaganat vagy a emlő gyulladása alakulhat ki
A módszernek az említett kockázatok mellett további hátránya, hogy csak az esetek kb. 70%-ában eredményes, azaz időnként egy-egy alom megszületik.
Vetéltetés
Ennek a módszernek a lényege, hogy a párzás vagy elszökés után kb. 24-28 nappall ultrahanggal ellenőrizzük, van-e vemhesség, és ha van, gyógyszeresen vetélést idézünk elő. Meg kell jegyezni, hogy klinikánkon az ultrahangra behozott kutyák kb. 50%-ánál nem tapasztaltunk vemhességet, ezeket természetesen nem is kellett kezelnünk semmivel.
A vetéltetés előnyei:
- alig van káros mellékhatás,
- az esetek 99%-ában eredményes,
- többnyire nem befolyásolja a kutya későbbi fertilitását (tenyészthetőségét)
- a nem vemhes egyedek kiszűrhetők, feleslegesen nem kezelünk
Gyógyszerek, kezelés:
Többféle kezelés is lehetséges, amely vetélést okoz, újabb és újabb gyógyszerek kerülnek a piacra, amelyekkel lehet vetéltetni. Ezek egyre biztonságosabbak, egyre kevesebb mellékhatásuk van, de egyre drágábbak is. Mindig az adott kutyától függ, melyik az a legolcsóbb módszer, amellyel még elérjük a kívánt hatást.
A legmodernebb módszer a progeszteron hormon hatásának felfüggesztése antiprogeszteron tartalmú készítménnyel (Alizine). Ez a kezelés korszerű, a párzástól számított 42. napig lehetséges, biztonságos és hatékony, de elég drága (30kg-os kutya vetéltetése kb 30000Ft).
Eggyel régebbi a különféle prosztaglandinok használa. Ez a kezelés a progeszteront termelő sárgatesteket teszi tönkre, valamint a vemhesség fenntartásában szintén fontos prolaktin hormont semlegesíti, ezáltal idéz elő vetélést.
Ennél a kezelésnél 7-8 napos kúrára kell felkészülni, amely gyakorlatilag addig tart, amíg a vetélés be nem következik. A szernek erős hánytató mellékhatása van, amelyet az állatok egyedileg különböző mértékben tolerálnak. Így a kezelés megkezdésekor egy általános, induló adagot adunk, amely később a hányáshoz igazodva módosítható. Eddig egy kutyán fordult elő, hogy annyira le kellett csökkenteni a gyógyszeradagot, hogy a kutya nem vetélt el, minden más esetben eredményes volt a beavatkozás.
Azt, hogy adott esetben melyik szert célszerű alkalmazni, mindig az állatorvos dönti el.
A vetélés vékony véres folyással zajlik le, általános tünetek, láz, bágyadtság, étvágytalanság általában nem fordul elő.