Szívférgesség, dirofilariosis
Javasolt megelőzési protokoll: tavasszal (ápr.-május) szűrés, majd évente újra szűrés, egész évben (!) tablettás védekezés
Szűrésre bejelentkezés nélkül bármikor lehet jönni rendelési időben! Egy szűrés (Knott teszt + IDEXX Elisa vérből) 7000 Ft)
Dr Simanovszki Zoltán videója a szívférgességről (nagyon jó!!!)
A Ceva gyógyszergyár által kezdeményezett adatgyűjtés alapján azt mutatja megyénkénti bontásban, hogy hány, bizonyítottan szívférges kutyát találtak. Az adatgyűjtés 2018 május óta folyik, és egyelőre kevés rendelő szállt be, ezért viszonylag kevés az adat, de egy pillantást már most érdemes rá vetni, később pedig figyelemmel kísérni, ahogy az esetek szaporodnak!
Kutyák szívfégességének kórokozójáról, elterjedéséről, járványtanáról bőven lehet olvasni az interneten. Itt csak a kimutatásra alakalmas módszereket mutatjuk be, és a megelőzésről szólunk, a legújabb adatokat, információkat összegyűjtve, és hozzáadva saját tapasztalatainkat.
Miért érdemes az alábbi vizsgálatsorozatot végigcsinálni?
- mert előzetesen képet kapunk az állat túlélési esélyeiről, és így könnyebb a legmegfelelőbb terápia kiválasztása
- mert egy Immiticides gyógykezelés összköltsége könnyen 3-400000 Ft is lehet a felhasznált gyógyszerek drágasága miatt, és emiatt (is) szükséges biztosan tudni, hogy tényleg szívférges a kutya (és nem pl bőrférges), valamint, hogy érdemes-e belekezdeni, mik a kilátások.
Diagnosztika menete:
microfilariák kimutatása vérkenetből:
leggyakrabban vérkép vizsgálatakor mellékleletként találunk szívféreg lárvát, más szóval microfilariát (lásd az indexképen és a videókon). Szívféreg és bőrféreg elkülönítésére nem alkalmas, azt viszont jól jelzi, hogy további vizsgálatokat kell végezni.
- Knott teszt (rutin szívféreg szűréskor mindig elvégezzük):
vérből microfilariák kimutatására szolgál. D. immitis és repens elkülönítésére ez sem alkalmas. Sokkal érzékenyebb, mintha natív vérkenetben keresnénk a microfilariákat. Szívféreg szűréskor ez az egyik vizsgálat, amit mindig elvégzünk. Amennyiben előzetesen kapott a kutya lárvák elpusztítására alkalmas szert (ld lentebb), ez a teszt negatív lesz akkor is, ha szívférges a kutya. Leghamarabb 6-8 hónappal a szúnyogcsípés után ad pozitív eredményt, 6 hónapos életkor alatt nincs értelme elvégezni.
- gyorstesztek (rutin szívféreg szűréskor mindig elvégezzük):
A gyorsteszt a kifejlett D. immitis nőstény féreg uterus antigénje ellen termelődött ellenanyagokat mutatja ki a vérből. Tehát ez akkor is lehet pozitív, ha a vérben nincsenek microfiláriák. Viszont a pozitivitás feltétele, hogy legalább egy ivarérett nőstény féreg legyen a szívben. De lehet a gyorsteszt is fals negatív (D. immitis fertőzöttség esetében is), ha kevés az adultus (pl. csak 1), főleg ha az nem is nőstény. Ez a teszt is leghamarabb 6-9 hónappal a szúnyogcsípés után lehet pozitív, ezt sincs értelme elvégezni 6 hónapos kor alatt.
Ha a fenti két teszt valamelyike pozitív, haladunk tovább.
- PCR:
A PCR egy, nagyobb laborokban elvégezhető teszt vérből, alkalmas a szívféreg és bőrféreg lárvák elkülönítésére, de csak akkor mutat ki valamit, ha lárvák vannak a vérben (úgy, mint a Knott tesztnél), de ez már alkalmas a szív- és bőrféreg elkülönítésére. Negatív PCR esetén is lehet ivarérett féreg a szívben vagy a tüdőartériákban.
- Szív ultrahang, mellkas röntgen:
Ha fenti vizsgálatok alapján gyanú van szívférgességre, ultrahanggal meg kell vizsgálni a szívet. Szerencsés esetben láthatók az ivarérett férgek is a szívben és/vagy a tüdőartériában, de a szív megnagyobbodása mindenképpen látszik, ennek mértéke befolyásolja a kórjóslatot is. Mellkas röntgen készítése is fontos, itt is a szívmegnagyobbodás, a tüdőartéria megnagyobbodása és bizonyos tüdőterületek atelectasiája (légtelensége) látható. Ez és az ultrahang lelet alapján adható kórjóslat leginkább.
- Részletes vérlabor vizsgálat
A paraziták megemelhetik a vérképben az eos. granulocyta számot, súlyos fertőzésekben pedig immunkomplexek képződhetnek a vérben, amelyek befolyásolják főleg a máj-, és veseparamétereket, ezért ajánlatos laborvizsgálatot is végezni.
A betegség gyógykezeléséről itt nem írunk, adott esetben úgyis részletesen megbeszéljük a tennivalókat.
Megelőzés
A kölyökkutyák megelőző kezelését legkésőbb 8 hetes korig ajánlott elkezdeni. A fertőződés megelőzése elvileg kétféleképpen lehetséges: a szúnyogok távoltartásával és a szúnyog által beoltott fertőző alak (L3) elpusztításával. A bőrférgességhez hasonlóan a szúnyogokat taszító (repellens hatású) készítmények megritkítják a szúnyogcsípéseket, amivel csökkentik ugyan a bekerült szívférgek számát, de nem akadályozzák meg teljes biztonsággal a fertőződést. Mivel kisszámú szívféreg is képes elpusztítani a kutyát, ezért önmagában ezekkel nem védhetők meg a kutyák! A szívférgesség megelőzése érdekében ezért mindenféleképpen szükség van a beoltott fertőző alakok elpusztítására, ami elvileg 100%-os eredményt hozhat. Ezért minden kutyát, de legalább a fertőzésnek fokozottan kitetteket ajánlott folyamatosan valamelyik a frissen (30 napon belül) bekerült szívféreg lárvák megölésére alkalmas készítménnyel havonta kezelni. Erre a célra többféle hatóanyag is elérhető. Ezek mindegyike biztosan elpusztít minden lárvát, ami egy hónapon belül került be az állat szervezetébe. Korábban az ajánlás szerint csak a szúnyogszezonban kellett kezelni filaricid szerrel a kutyákat, újabban az egész évbe folyamatos kezelést javasolják, mivel melegszik a klíma, télen is lehet szúnyog. Alátámasztandó ezt mi is találtunk több olyan szívférges kutyát, amelyik szúnyogszezon alatt folyamatosan kapott gyógyszert, és mégsem védte meg a betegségtől.
A megelőzés másik fontos eleme az évenkénti szűrővizsgálat. Erre minden olyan kutya esetében ajánlott sort keríteni, amelyik élt az előző szúnyogszezon alatt. Még a lárvákat elpusztító készítményekkel kezelt kutyákat is meg kell vizsgáltatni, annak ellenére, hogy azok hatékonysága elvileg 100%-os, mert a tabletták kiköphetők, a rácseppentő oldatok pedig letörölhetők. Mivel a fertőzés legkorábban 6 hónap múlva mutatható ki, ezért minden év májusában javasolt a szűrővizsgálatot elvégeztetni, illetve ha májusban ez elmaradt, akkor mielőbb.
Végezetül bemutatunk egy saját esetünket:
8 éves keverék kan kutya, nagyon bágyadt, nem eszik, kissé kiszáradt, szapora légzés. Nyálkahártyák halványak. Kifejezett szapora szívverés, szapora légzés. Enyhe nyálzás, toroktájéki ödéma látható. Ebben a stádiumban a kutyán már nem lehetett segíteni, 1-2 héttel az első vizitet követően elhullott.
Vérképben norm. vörösvértestek, norm. fehérvérsejtszám és összetétel mellett rendkívül sok microfilariát látni, centrifugálás után a fehérvérsejt-dugó tájékáról vett mintában látóterenként 3-4 mozgó lárva is van.
Ekkor dirofilaria ELISÁt végeztünk, amely pozitív eredményt adott (bal alsó zöldes pötty a kontroll, jobb felső kék pötty a dirofilaria).
Képek: Petcity archívum