Mikor ellik a kutyám?
Gyakori problémája kutyásoknak az ellés idejének előrejelzése. Erre részben azért van szükség, mert elő kell készíteni a megfelelő körülményeket az elléshez, másrészt, mert gyakran kell ellés közben segítséget kérni, és pl. éjszaka nehéz állatorvost találni erre. Az is megnyugtató egy tulajdonos számára, ha tudja, hogy ellés előtt minden rendben van, jó esély van arra, hogy az ellés problémamentesen lezajlik.
Olyan fajtáknál, ahol nagy eséllyel császármetszés várható (pl. bulldogok) nagyon fontos a műtét idejének helyes megválasztása. Irányelvként elfogadható, hogy a császárral lehetőleg ne várjuk meg a tolófájások létrejöttét, mert ilyenkor gyakran 1-2 kölyök megfulladhat, azon kívül, ha már tol a kutya, azonnal kell kezdeni valamit vele, ez pedig nem minden időpontban egyszerű. Másik fontos szempont, hogy a kölykök elég fejlettek legyenek a műtétkor (úgy mondják, legalább 60 naposak legyenek).
Azt, hogy mikor ellik a kutya (vagy mikor legyen a műtét), nehéz pontosan előre jelezni. Némi támpontot adhat a fedeztetés ideje, de csak akkor, ha 1-2 napnál nem hosszabb intervallumban volt fedeztetve. Sokszor előfordul, hogy 7-10 napig is fedeztették a szukát a siker érdekében, ilyenkor a fedeztetés idejéből semmilyen támpontot nem kapunk, csak a tünetekre hagyatkozhatunk. Szintén támpontul szolgálhat, ha volt a tüzeléskor progeszteronszint nézve. Ilyenkor a hormonszint intenzív emelkedésétől számítva 60 nappal már nyugodtan lehet műteni, vagy lehet számítani az ellésre. Egyéb vizsgálat, hormonteszt jelenleg nem áll rendelkezésünkre a közeledő ellés jelzésére, ezért fentiekből, és az alább részletezett tünetekből tudjuk megbecsülni több kevesebb pontossággal az ellés (műtét) idejét.
Lássuk, milyen tünetek alapján jelezhetjük az ellést:
Hüvelyváladék Mennyisége? Színe? Szaga? Ürítés gyakorisága?
Itt elég nagy változatosság van.
- Hüvelynyálka: néhány csepp, színtelen, vagy sárgás, szagtalan. Ennek igazából semmi köze az ellés megindulásához, folyamatosan ürülhet.
- Magzatvizek: a magzatburkok megrepedésekor ürül, egyszerre nagyobb mennyiségű színtelen, vízszerű, vagy sárgás, nyálkás váladék (attól függően, hogy épp melyik burok repedt meg). Ez már rendszerint az ellés alatt ürül, kisebb nagyobb tolófájások mellett.
- Magzatmáz: sűrű, szurokszerű, zöldesfekete, szagtalan váladék: ez többnyire akkor ürül, ha a magzatburok és a méh kapcsolata megszűnik, azaz a magzat "elindul" kifelé. Néha azonban a szülés megindulása előtt is ürülhet kis mennyiségben. Aki még nem látott ilyet, annak elég riasztó, pedig csak azt jelzi, hogy az ellés folyamatban van.
- Sűrű, barnásfekete, bűzös, rothadó szagú váladék: hullamagzat mellől ürül, egyértelműen súlyos problémát jelez, azonnal állatorvoshoz kell fordulni.
- Vér: valami repedt, szakadt, állatorvosnak kell megállapítania a problémát.
Viselkedésbeli változások, fészkelés, kaparás:
Általában ellés előtt néhány nappal a kutyák ösztönösen elkezdik keresni a helyet, ahol nyugodtan megellhetnek. Ez szerencsés esetben az az ellető láda, box, stb, amit a tulajdonos készít neki. Ezután a kiválasztott helyet a szuka nem szívesen hagyja el, vagy a közelében tartózkodik. Ellés előtt sok kutya elkezd kaparni, engedve annak az ősi ösztönnek, amikor még földbe vájt üregekbe ellettek ősei. A kaparás észlelése egyértelmű jele a közeli ellésnek.
"Leesett-e" a hasa?
Ha igen, úgy a horpaszok beesnek, horpasztájékon a kutya keresztmetszete körte alakúvá válik. Ellés előtt 2-3 nappal szokott ez bekövetkezni.
Testhőmérsékletcsökkenés
Ellés előtt 1 nappal a kutyák jó részénél a hőmérséklet egy egész fokot csökken, pl. ha addig volt 38,1, lesz belőle 37,1. De gyakran előfordul kisebb mértékű csökkenés is, vagy néha a hőmérsékletcsökkenés teljesen el is maradhat, tehát önmagában ez sem alkalmas az ellés időpontjának előrejelzésére.
Tolófájás megléte
Ha már ez is megfigyelhető, úgy az ellés (vetélés) egyértelműen megindult, ilyenkor egyetlen célunk, hogy minél hamarabb lezáruljon.
Élnek-e a kölykök?
Erre sokszor otthon is választ lehet kapni, ha rátesszük a kezünket a szuka hasára. Gyakran érezhetők a magzatmozgások, rúgások, stb. Ha bizonytalanok vagyunk, érdemes a kutyát ultrahanggal megvizsgáltatni, ami egyértelmű választ ad a kérdésre. Azért is fontos tudni, hogy élnek-e a magzatok, mert csak élő magzat adhat impulzust az anyának az ellés megindulásához, hulla nem. Ezért, ha véletlenül az ultrahang csak hullamagzatokat talál, azonnal meg kell indítani az ellést, mielőtt még komolyabb baj lesz.
Összességében elmondható, hogy a közeledő ellés előtt néhány nappal érdemes az állatorvossal felvenni a kapcsolatot, átbeszélni vele az addig tapasztalt tüneteket, esetleg a szukát egy ultrahangvizsgálatra elvinni. Ha császármetszés várható, úgy mindenképp célszerű az állatorvossal közösen meghatározni a műtét idejét.