Babesia kontroll
BABESIÁKAT FESTETT VÉRKENETBŐL MUTATUNK KI
Heveny babesiosis
Kullancs terjeszti, Magyarországon nagyon gyakori. Fő szezonja a tavasz és az ősz, de nyáron is lehet, ha nem olyan forró és száraz, valamint télen is, ha nincs nagyon hideg. A kullancsokat a fűből, fákról, árokparton, gyakorlatilag bárhol felszedheti a kutya. A kullancs 24 órán belül vért szív a kutyából, és nyálával bejuttatja a babesiákat a vérkeringésbe. A paraziták ott elkezdenek intenzíven szaporodni, miközben a vörösvértestek tönkremennek és vérszegénység, anaemia alakul ki.
Tünetek: bágyadtság, levertség, láz, néha véres vizelet, hányás.
Diagnózis: vérkenetből mikroszkópos vizsgálattal. A képeken látható szőlőmag alakú, többnyire párosával elhelyezkedő kis "karikák" a babesiák.
Amennyiben nem kerül időben diagnosztizálásra és kezelésre a betegség, gyakran beindul az immunrendszer rendellenes reakciója (Immune mediated haemolytic anaemia - IMHA). Erősen leegyszerűsítve a dolgot a fehérvérsejtek elkezdik pusztítani a vörösvértesteket. Ilyenkor hirtelen súlyos fokú vérszegénység, esetleg sárgaság is kialakul, kiszáradás, shockveszélyes állapot mellett.
Kép: immunhaemolitikus anaemia következtében kialakult súlyos elváltozások a vérképben (babesiák ebben a szakaszban már nem mindig láthatók): anysocytosis (nem egyforma méretű sejtek), polychromasia (nem egyforma festődésű sejtek), magvas vörösvérsejt (középen), sphaerocyták (kicsi gömb formájú elfajult vvt-k)
Képek: Petcity archívum
Babesiosis gyanújánál fontos minél hamarabb állatorvoshoz fordulni, mert minél hamarabb kap megfelelő kezelést a kutya, annál hamarabb, könnyebben gyógyul. A heveny szakban elég 1-2 alkalommal injekciót adni, míg az immunhaemolitikus anaemia stádiumában 1-2 hónapos kezelésre is szükség lehet (ha egyáltalán még menthető a kutya).
Babesiákról a legtöbb állatorvosi rendelő honlapján található információ.